Piły stołowe do precyzyjnej obróbki drewna

Artystyczne podejście do informacji

Piły stołowe do precyzyjnej obróbki drewna

Grudzień 3, 2018 Budownictwo / Nieruchomości 0

Bodaj jak każdy początkujący rzemieślnik, dopiero zaczynający karierę w rekonstrukcji, swoje początkowe wyroby wykonywałem wyłącznie tradycyjnymi metodami. Uważałem też, że obróbka drewna wcale nie należy do rzemiosł wymagających umiejętności i tężyzny fizycznej, więc jak mnóstwo kolegów rzemieślników, bardzo szybko musiałem zmienić poglądy.

Piła stołowa o dużej mocy

piła stołowa 250mmJuż po kilku pierwszych próbach zrobienia prostych tarcz okazało się, iż używanie ręcznej piły do przecięcia kilku desek wymaga krzepy, a obrobienie wystarczającej ilości drewna na skrzynię to prawdziwa męczarnia. Do tego musiałem dodać kwestię terminów, gdyż zobowiązałem się wykonać meble obozowe dla drużyny, a w tempie w jakim pracowałem ręcznie, nijak nie miałem szans zdążyć do nowego sezonu. Postanowiłem więc w końcu ułatwić sobie pracę, wyposażając warsztat w odpowiednie narzędzia. Jednym z najbardziej przydatnych była piła stołowa 250mm, o mocy wystarczającej do cięcia każdego rodzaju drewna, bez absolutnie żadnych zadr czy strzępów na linii cięcia. Było to proste narzędzie, nie wymagające absolutnie żadnego doświadczenia, aczkolwiek niesamowicie przyśpieszało i ułatwiało pracę. Gdy wcześnie docinanie desek było wielogodzinną męczarnią, teraz zajmowało kilka minut bez absolutnie żadnego wysiłku. Regulowana moc i obroty silnika piły pozwalały na dopasowane jej do każdego obrabianego materiału bez trudu.

Co więcej, powierzchnia robocza stołu była wyposażona w ruchome uchwyty do cięcia precyzyjnego, niezwykle przydatne podczas wykonywania podstaw mebli, które musiały być przed złożeniem idealnie dopasowane i wymierzone. Najlepsze jednak było to, że koszt takiej piły był naprawdę niewielki, a inwestycja zwróciła się z nawiązką już po jednym wykonanym zamówieniu.